BONJOUR MÖSZJŐ BÁCSI!

Ötszáz éves hagyomány: lovas rákhalászat a belga tengerparton

2018. január 07. - m.papai

A belga tengerpart északnyugati részén, Oostduinkerkében van egy kevéssé ismert hagyomány, amit az UNESCO 2013-ban felvett a szellemi kulturális örökségek listájára: a lovas garnélarák halászat.

56-3721531-14383598426d0cea6dbe064c7f9e35f1263af72270.jpg

Koksijdében a jellegzetes sárga vízálló öltözéket viselő halászok lóháton vonulnak a tengerbe. A hatalmas brabant igáslovak maguk mögött húzzák a halászhálókat, amelyekkel összegyűjtik a garnélákat a homokból. A garnélagyűjtésre másfél órával az apály előtt és után kerül sor. A halászok egy órás szakaszokban dolgoznak, a lovaknak ugyanis utána pihenniük el. A tarisznyarákokat és a kisebb halakat visszadobják, a garnélákat pedig a lovakra erősített kosarakba gyűjtik. A tevékenység a melegebb hónapokban (áprilistól októberig) a legjellemzőbb, de bármikor végezhető, amikor nincs befagyva a tenger. A fogást gyakran már a parton megsütik és így adják el.  

1280px-horseback_fishing_oostduinkerke.jpg

shrimp-fishermen-4_tcm13-11996.jpg

A hagyomány a XV. századra nyúlik vissza, amikor elterjedt volt az Északi Tenger francia és holland partszakaszain, illetve Dél-Angliában is. Ma már csak Oostduinkerkében gyakorolják, mert ez a partszakasz a legalkalmasabb erre a tevékenységre. Ez a homoki garnéla (crangon crangon) természetes élőhelye, és ezen a helyen megfelelően sekély és homokos a part.

56-3721535-143835985292be8b26e1cd4e03b3e06d5b637495b1.jpg

Jelenleg nagyjából 15 halász van, aki fenntartja a hagyományt. A tevékenység csupán hobbi számukra, elsősorban a lovak, a halászat és a tenger szeretete vezérli őket. Ahhoz, hogy az UNESCO elismerje a hagyományt szellemi kulturális örökségként, intézményesíteni kellett. Ennek köszönhetően egy kétéves gyakorlati tanfolyam elvégzése és a záróvizsga letétele után most már bárkiből garnélarák halász válhat.

56-3721533-143835984749362ddc64904ab59fc7757d8721cacd_1.jpg

A tevékenység a környék legnagyobb turistalátványossága. A júniusban megrendezett garnéla fesztivál 10000 embert vonz minden évben.

Aki szeretne nézőként részese lenni a hagyománynak, az ezen a honlapon tájékozódhat az időpontokról. (Hetente két-három alkalommal lehet megnézni, de a 2018-as időpontok még nem kerültek fel.)

1024px-statue_to_horsefishermen.jpg

A garnélából készült legjellegzetesebb fogás, ami egy belga étterem étlapjáról sem hiányozhat a tomate aux crevettes ami majonézzel kevert garnéla paradicsomba töltve.

tomate-aux-crevettes-1.jpg

Napi kisszínes - Grimm-mesék, avagy horror a köbön?

piroska.jpg 

Anya ült az asztalnál és vasalt. Közben meg mesélt: a Piroskát, a Hamupipőkét, a Hófehérkét meg a Jancsi is Juliskát. Úgy hallgattuk, mintha életünkben először hallottuk volna, pedig legalább százszor elmondta már. Ugyanúgy, mert ha bármit is kihagyott vagy változtatott, azonnal szóltunk, hogy nem így van.

Szemünk se rebbent, hogy a farkas tarajos zápfogával valószínűleg felaprította Piroskát és a nagymamát -nem anakonda volt, hogy egészben nyelje le - hogy a gyomrában ott a pepszin meg a sósav, ami biztos nem tett jót nekik. Hogy Hamupipőke mostohatestvére szisszenés nélkül vágta le a lábujjait, hogy beleférjen a topánkába és patak vér folyt mindenütt. Hogy Hófehérke  légútjai nyilvánvalóan elzáródtak az almától és csoda, hogy a kómából hipp-hopp feléled.. Jancsi és Juliska apja pedig gondatlan veszélyeztetés miatt bizonyára  a bíróságon kötött volna ki, Nem,  ezek a legkevésbé sem érdekeltek bennünket.

Ahogy a gyerekeimet sem. Ők is ezeket a meséket hallgatták és nem féltek, legfeljebb azon ábrándoztak, hogy a mézeskalácsházikóban volt-e rágó is és túrórudiból volt-e a kerítés. 

Pszichológusok és szülők vitatkoznak arról folyamatosan, hogy károsak-e a Grimm-mesék, hiszen tele vannak véres eseményekkel. Az én mesekönyvem, amit 1970-ben adtak ki, állítólag már egy finomított verzió volt, de mostanra annyira átírták a meséket, hogy lassan rájuk sem lehet ismerni. A nagymama bebújik a szekrénybe a farkas elől, Piroska meg egyszerűen elszalad a vadászért, aki bumm... lelövi a farkast. Semmi hasfelmetszés...

 

piri.jpg

 

Mostanában elég sokat olvastam a Grimm mesék hátteréről, de igazából azonkívül, hogy híres a mesegyűjteményük, nem sokat tudtam a Grimm fivérekről. 

 

grimm.jpg

Jacob Grimm éppen ma 230 éve született Hessen-ben.Testvérével Wilhelm-mel - akivel együtt szokás emlegetni -  jogot végeztek, majd a német nyelvtannal kezdtek el foglalkozni. Jacobot tartják az első német tudományos nyelvtan megalkotójának, a  grimmi hangtörvények képezik a nyelvcsaládelmélet alapjait, Elkezdték a német nyelv nagyszótárának a kidolgozását is, de ez olyan hatalmas munkának bizonyult, hogy Wilhelm csak a D, Jacob pedig az A, B, C és E kezdőbetűs szavakat tudta befejezni haláláig. Emellett Jacob "csak úgy" egy barátja miatt megtanult szerbül és lefordította az első szerb nyelvtant németre.

Magyar vonatkozású érdekesség, hogy a fivérek Petőfit a világirodalom öt legnagyobb egyénisége között tartották számon. (az illusztris névsorban rajta kívül Homérosz, Dante, Shakespeare és Goethe kapott helyet).

Mégsem a német nyelvészet terén végzett tevékenységük, hanem mesegyűjteményeik tették híressé őket. 1805-ben kezdték gyűjteni őket és 1811-től folyamatosan kiadni. Több mesének is megpróbálták megfejteni a hátterét ,például a Jancsi és Juliska történetének egy korabeli gyilkosságot rekonstruáltak.  (hosszú évek múltán kiderült, hogy az egész egy blöff, de addigra már Japánban is megjelent a történet fordítása).A Hamupipőke forrását is megtalálták.  Piroska és a farkas Kínába is eljutott, bár eleinte feltételezték, hogy egy kínai mese az őse.A Csipkerózsika eredeti története pedig szigorúan 18+-os tartalom, ezt több másik mesével együtt a francia Perrault jegyezte le először.

Ha valaki szereti az egészen vad elemzéseket a mesék szexuális hátteréről, az olvasson Bruno Bettelheim-et. Szegény Grimmék biztosan forognak a sírjukban........

 

Holnaptól leszokok - az újévi fogadalmak csapdája

Többet, kevesebbet, jobbat, szebben, egészségesebben. Leszokok, elkezdek, újra kezdek. A családom, a barátaim: igen. A nass, a cigi, a TV: nem. Nem iszok. Kevesebbet iszok. Csak szombaton iszok. Minden héten felhívom a nagyit. Jobb ember leszek.

Holnaptól a mának élek. 

mc-ent-five-new-years-resolutions-20171214.jpg

Az újév remek alkalom fogadalmak elhatározására, amelyek aztán pár nap, esetleg hét elteltével rendre kudarcba fulladnak. Hogy miért?

Mert a szokásainkon, berögződéseinken változtatni a legnehezebb dolog a világon. Egy 2005-ös amerikai kutatás szerint egy embernek naponta átlagosan 12000-60000 gondolata van, amelyek 95%-a pontosan ugyanaz mint előző nap volt. Ennek legfőbb oka az ember biztonság iránti vágya. Attól érezzük biztonságban magunkat, amit jól ismerünk. Ebből következik, hogy a változás nehéz. Nagyon.

Pár éve nagy siker volt Charles Duhigg A szokás hatalma című könyve, amely arra keresi a választ, hogy hogyan is működnek a szokások. 

Minden szokás egy ingerrel (Cue) kezdődik. Ez kiválthajta egy hely, egy időpont, egy ember, egy érzés vagy egy cselekvés. Az agyunk tisztában van vele, hogy az ingerre adott megfelelő reakcióval jutalomban (reward) részesülünk. Ennek érdekében egy meghatározott cselekvéssorozatot (routine) hajtunk végre. A séma tehát valahogy így néz ki:

Image result for cue reward routine

A lényeg ebben a sémában a cselekvés. A rossz szokásainkon való változtatás kulcsa, ha egy adott inger jelentkezésekor valami mást csinálunk, lehetőleg olyasmit, amivel képesek vagyunk ugyanazt a jutalmat elérni. Ehhez viszont érdemes elgondolkodnunk azon, hogy az ingert mi is váltja ki pontosan, illetve, hogy a jutalom milyen igényünket elégíti ki.

Például, amikor délután háromkor mindig lemegyünk a büfébe, mert leküzdhetetlen vágyat érzünk egy fánkra, akkor tényleg a fánk-e a lényeg, vagy csak társaságra vágyunk, vagy épp jólesik felállni az asztalunktól, mert elgémberedtünk az egész napos üléstől, vagy tudjuk, hogy ilyenkor mindig rosszkedvű a főnökünk és tudat alatt kerülni próbáljuk őt. Könnyen lehet, hogy a fánk elfogyasztása nélkül is ki tudjuk elégíteni a feltámadt igényt.

Akinek pedig mindez túlságosan elvont, annak itt van néhány jó tanács az újévi fogadalmak megtartására vonatkozóan:

- Egyszerre csak egy új szokást vezess be az életedbe.

- Kezdd valami nevetségesen könnyűvel, amire lehetetlen nemet mondani és azonnali sikerélményhez vezet.

- Lassan és fokozatosan haladj előre, hogy ne fogyj ki a lelkesedésből rögtön az elején. 

- Vezess naplót az eredményeidről.

- Értesd meg a környezeteddel, hogy ez fontos számodra és érd el, hogy támogassanak.

- Építsd be az új szokást a napirendedbe ás próbáld meg hozzákapcsolni valamilyen már meglévő szokásodhoz.

- Vedd körül magad az új szokást elősegítő ingerekkel.

Végül pedig ne légy túl szigorú magaddal. Ne feledd, nem számít milyen lassan mész, a lényeg, hogy ne állj meg! (Én még azt is hozzátenném, hogy néha-néha visszafelé menni sem a világ vége).

Most pedig megyek és beiratkozom egy edzőterembe. Vagy talán csak holnap.

Végül is minek elsietni a dolgot?

Új év - "új" blog

2018.jpg

Kevesen tudják, de Möszjő bácsi több másik blogból nőtt ki. Kezdjük egy kicsit hiányolni a régi témáinkat és szívesen írnánk még sok minden másról, ami foglalkoztat bennünket. Először a Facebook-on jönnek majd érdekes cikkek-képek-zenék, amiket szívesen megmutatnánk Nektek is, és ezt követik majd a blogbejegyzések, mindenféléről, ami megtetszett vagy foglalkoztat bennünket. Természetesen kiemelt helyen foglalkozunk azzal továbbra is, hogy "mi újság Brüsszelben?" és várjuk az ezzel kapcsolatos híreket, érdekességet.

Boldog újévet kívánunk minden kedves Olvasónknak!

süti beállítások módosítása