BONJOUR MÖSZJŐ BÁCSI!

Kék hétfő, avagy az év legdepressziósabb napja

2020. január 20. - hkatinka68

depression-1250897_1920.jpg 

Hétfő van. Amikor Brenda Spencer-t, az első amerikai iskolai lövöldözés (San Diego, 1979) elkövetőjét megkérdezte egy riporter, hogy miért csinálja, egyszerűen ennyit mondott: Utálom a hétfőket. Az esemény megihlette Bob Geldof-ot (a Live Aid szervezőjeként és a Pink Floyd: The Wall című filmjének főszereplőjeként ismerhetjük) és megírta együttesének, a jelenleg is aktív Boomtown Rats-nek a  Don't like Mondays című számot, amely hetekig vezette a slágerlistákat.

 

 Hogy a hétfő problematikáját tetézzük, reggel kaparni kellett a jeget a kocsiról, aztán kijelzett a lámpa, hogy tankolni kéne. Máskor 2 perc a tankolás, ma hála egy útkaparó gépnek, negyedórába telt. Ez pont elég volt ahhoz, hogy belekeveredjek a reggeli csúcsforgalomba, a kukásautó mögé, ami a hétfő reggelek neuralgikus pontja. Brüsszel úthálózata valaha nagyon jó volt, de  ez a valaha a 70-es éveket jelenti. Azóta csak javítgatják, de nem tudnak alkalmazkodni a tízszeresére nőtt autóállományhoz. Ráaádásul boldog-boldogtalan céges autóval jár, ezt alanyi jogú "juttatásnak" tekintik, ami környezetvédelmi szempontból is rettenetes. Egyszer megszámoltam, 100 autóból 72-ben ült magányos sofőr, hiába próbálják felhívni a figyelmet a "covoiturage"-ra, vagyis arra, hogy "vigyetek már mást is magatokkal, ha egyirányba mentek".

Miközben puffogtam a dugóban, rádiót hallgattam és egyszer csak megütötte a fülem: Ma van Blue Monday, azaz Lundi blues. Az év legdepressziósabb napja. 2005-ben a Sky Travel tévécsatorna adta ezt a nevet egy reklámkampányának. Cliff Arnall, a Cardiff-i Egyetem oktatója  kreált egy képletet, ami alapján kiderült, január harmadik hétfője a legrosszabb nap az évben és pont. 

W= időjárás

D = a  fizetésünk

d= az ünnep alatt felhalmozott adósságaink 

T= a karácsony óta eltelt idő

Q=az újévi fogadalmaink óta eltelt idő

M= a motiváció hiánya

Na= "az érzés, hogy csinálni kéne valamit"

Később persze kiderült, hogy a képletet semmilyen  tudományos kutatás nem támasztja alá, csak arra akarták rávenni az embereket, hogy ezt a baljós napot jobb utazással tölteni. Valószínűleg jó is volna, de ha már nem lehet, akkor valahogy máshogy kell a szerotonin-szintet növelni. Félóra séta, csokoládé, pár szem mandula. Meg a gondolat, hogy január, február... itt a nyár! (ahogy ezt a töretlenül optimista Józsi bácsi kiabálta fel nekünk, minden alkalommal amikor a kutyája végigvonszolta őt az erkélyünk előtt)

Lehet, hogy ő már akkor tudta, hogy az év legvidámabb napja természetesen nyáron jön el, június 20. körül,  a hasonlóan tudományos képlet alapján kiszámítva.  A formulát nem találtam meg, csak azt, hogy mi játszott szerepet a nap meghatározásában: a hőmérséklet, a szabadban végezhető tevékenységek, a gyerekkori és egyéb szép emlékek, a természet szépsége és a legfontosabb: a közelgő nyári szabadság.

beach-84533_1280.jpg

A legbelgább zöldség : A cikória, avagy a "chicon"

dscn1247.JPG

Ha megkérdeznétek, mi a "legbelgább" zöldség, kettőt is mondanék: a kelbimbót és a cikóriát. A kelbimbót azért,mert franciául le chou de bruxelles a neve, ugyanis a XIV. században Saint-Gilles-ben, Brüsszel egyik jelenlegi kerületében kezdték először termeszteni. Igaz, ami igaz,elég sok kelbimbót esznek a belgák, de szerintem a pálmát a cikória viszi el.

 

dscn1244.JPG

 

 A cikória, franciául chicon ('sikon') nálunk leginkább kávé formájában ismert, a gyökereit megőrölve pótkávét készítenek belőle. A belgák azonban a levélrózsáját fogyasztják, ez majdnem annyi karotint tartalmaz,mint a sárgarépa. Ráadásul van benne inulin, ami a probiotikumok egyik fajtája, egy növényi rost, aminek emésztése csak a vastagbélben kezdődik meg, ezért az ott élő hasznos baktériumoknak kiváló táptalajt kínál. (inulint tartalmaz a csicsóka, a fokhagyma és a vöröshagyma is).

 A cikória egyik legjobb tulajdonsága,hogy egész télen elérhető. Májusban elvetik, aztán novemberben kiássák a növényeket, levágják a leveleket, a gyökereket földdel fedik és az ezután kihajtott leveleket fogyasztják. (akár egy homokkal teli vödörben kivitelezhető a művelet.) 

 A cikória kicsit furcsa a magyar ízlésnek,nálunk ugyanis a kávét és az Unicumot leszámítva nincs keserű élelmiszer. A cikória pedig keserű. Megfőzve még keserűbb... Ha ki akarjuk próbálni, szerintem érdemes a salátával kezdeni, tapasztalataim szerint ebben a formában majdnem mindenkinek ízlik. A majonéz és a lilahagyma édessége jól kompenzálja a cikória ízét. Ha ez ízlik, jöhet a sonkába tekert,sajtos besamellel leöntött párolt cikória, a chicon au gratin, azután a cikória leves, majd a karamellizált cikóriával töltött quiche.

 

A salátát pirított kenyérrel szoktam tálalni. Ez egy 4 személyes adag.

Hozzávalók:

 

5 db cikória ( közepes darab)

1 nagy lilahagyma

1 evőkanál mustár (magyar típusú- a belga boltokban douce)

5 evőkanál majonéz

őrölt bors (ízlés szerint)

tej (nem kötelező, a belgák ezzel higítják az öntetet)

 

A cikóriákat megtisztítjuk, levágjuk azt a végét, ahonnan a levelek erednek. Ezután vékony karikákra vágjuk. A lilahagymát ugyancsak felkarikázzuk (jó vékonyan). Az öntet hozzávalóit összekeverjük és beleforgatjuk a cikóriát és a lilahagymát. Fél órát pihentetjük hűtőszekrényben, utána tálalhatjuk

 

 

 

süti beállítások módosítása