BONJOUR MÖSZJŐ BÁCSI!

Egy olasz klasszikus - Osso bucco rizottóval

2019. május 12. - hkatinka68

ossobucco2.jpg

Osso bucco-t akkor szoktam készíteni, amikor  a borjúlábszár akciós és kedvező az ára és ilyenkor nemcsak két-három darab akad belőle a pultban a közeli boltban Az osso bucco "lyukas csontot" jelent, utalva a csont közepén található velőre. Személyenként egy darabbal érdemes számolni, de férfiak és kamasz fiúk simán megesznek kettőt. Hármat is.

 

ossobucco1.jpg

Többféle köret is szóba jöhet: tagliatelle (olasz "nagyonhosszú" metélt"), polenta (parmezánnal ízesített puliszka-kukoricakása) vagy rizottó. Most utóbbit választottam és ugyanazt a félszáraz olasz fehér bort (Pinot Grigio) használtam hozzá, mint a húshoz.

 

Osso bucco

 

4 szelet csontos borjúlábszár

2 evőkanál liszt

1 ágacska kakukkfű

1 babérlevél

3 evőkanál olívaolaj

2 dl fehérbor

1 dl húsleves

2 doboz hámozott paradicsom

bors

 

A zöldséges alaphoz

1 közepes vöröshagyma

1 sárgarépa

2 ág szárzeller

2 gerezd fokhagyma

6 dkg vaj

1 citrom héja

egy kávéskanál szárított majoranna (vagy oregano)

 

A gremolata-hoz

fél citrom reszelt héja

fél narancs reszelt héja

fél csokor petrezselyem

1 gerezd fokhagyma

só, bors

 

A zöldséges alaphoz a vöröshagymát, a sárgarépát és a zellert apró kockákra, ( én robotgépben aprítom), a fokhagymát nagyon apróra vágjuk. A vajon kicsit átpirítjuk a zöldségeket és hozzáadunk egy darabka citromhéjat. Majorannával és a fokhagyma felével fűszerezzük, sózzuk borsozzuk.

A húsokat megmossuk ( ez az esetleg előforduló csontszilánkok miatt fontos). Megtöröljük, sózzuk, borsozzuk, kakukkfűvel fűszerezzük, majd lisztbe forgatjuk. Olívaolajon hirtelen barnára pirítjuk mindkét oldalukat. Ezután egy vaslábosba, tűzálló tálba vagy egy kisebb tepsibe terítjük a zöldséges alapot és ráfektetjük a húsokat. A hús serpenyőben maradt zsírját felöntjük a borral és 1 dl húslevessel, és ezt a húsokra locsoljuk. A paradicsomkonzerveket is a húsokra öntjük (előzőleg ha egyben vannak a paradicsomok, egy fakanállal szétnyomkodjuk őket), beledobjuk a babérlevelet. Én vaslábosban készítettem, a lábost először egy benedvesített zsírpapírral borítottam le, ezután helyeztem rá a fedelét.180 fokon másfél órát sütöttem a sütőben, utána fedő nélkül sűrítettem. 

Közben a petrezselymet felaprítjuk, összekeverjük a reszelt narancs- illetve citromhéjjal és a maradék fokhagymával. Ez az ún. gremolata. Amikor a hús elkészült, a tetejére szórjuk és még 5 percet várunk a tálalással.

 

A rizottóhoz

 

1,1 liter alaplé-húsleves

2 evőkanál olívaolaj

diónyi vaj

1 nagy fej vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

egy fél megtisztított, apróra vágott zellergumó ( 2 szál szárzeller)

400 gramm rizs (kerek szemű arborio)

4 dl száraz vermut vagy fehérbor

só, bors

70 gramm vaj

110 gramm frissen reszelt parmezán

 

A húslevest felforraljuk. A hagymát és a fokhagymát nagyon apróra vágjuk, majd a zellerrel együtt a vaj és az olívaolaj keverékén megpároljuk. Fontos a takarékláng, nem szabad megbarnulnia, de ne legyen nyers. Ezután erősebbre állítjuk a lángot és a zöldségekhez adjuk a rizst. Addig kevergetjük, amíg megüvegesedik, majd hozzáadjuk a vermutot vagy a bort és folyamatosan keverjük. Miután az alkoholt felszívta a rizs, merőkanalanként adagoljuk a húslevest. Itt is fontos a folyamatos keverés és nagyon figyeljünk arra, hogy ne adjunk túl sok levest egyszerre a rizshez, várjuk meg, amíg az előző adagot felszívja. Közben időnként kóstoljuk meg és ha megfőtt, vegyük le a tűzről. Keverjük bele a vajat és adjuk hozzá a frissen reszelt parmezánt. Akkor jó, ha nem száraz, hanem  inkább"lefolyik a tányérról".

 

Az osso bucco Hargitai György receptje, a rizottó Jamie Oliver Olasz kaják című könyvéből származik

 

Híres belgák 1. Edda Kathleen Ruston, azaz......

 

 audrey_4.jpg

Edda Kathleen Ruston 1929. május 4-én  született Ixelles-ben. Édesanyja, Ella van Heemstra holland bárónő Brüsszelben találkozott  Joseph Victor Anthony Rustonnal, aki az egyik angol bank belga leányvállalatának volt az igazgatója. Ruston szintén nemesi származásúnak tartotta magát: nagyanyja Stuart Mária skót királynő harmadik férjének, Bothwell Earl-jénak volt a leszármazottja.

A pár Ixelles-ben telepedett le, akkoriban ez a hely nagyon kedvelt volt a diákok, művészek és az értelmiségiek körében. Két év múlva itt született meg a kis Edda, majd a család kiköltözött Linkebeek-be.

A vidám és nagy képzelőerővel rendelkező kislányt apja Monkey Puzzle-nak becézte. Edda 5 évesen beleszeretett a klasszikus balettbe és balerinának készült.

A második világháború elmérgesítette a szülők kapcsolatát, náci szimpatizáns apja egyik pillanatról a másikra elhagyta a családot. Eddát Angliába küldték tanulni, ahol szigorú viktoriánus nevelést kapott. Anglia, Hollandia és Belgium között ingázott folyamatosan. Amikor 1939-ben Anglia hadat üzent Németországnak, anyja a bombázásoktól félve Hollandiába vitte és itt a történet belga szála véget is ér.

Ezután történt vele egy s más. Új nevet választott, apja híres rokonának, Bothwell Earl-jének a vezetéknevét vette fel, aki Joseph Hepburn névre hallgatott. Keresztnevét megtartotta, de az angol változatát, az Audrey-t használta. A civil életben viszont továbbra is Edda (Audrey) Kathleen Ruston maradt,

audrey3.jpg

 
Ugye, így már ismerős? Álom luxuskivitelbenRómai vakációSabrinaHáború és béke......

Hála a holland-angol-ír származásnak és a brüsszeli éveknek haláláig tökéletesen beszélt angolul, hollandul és franciául, sőt spanyolul és olaszul is.  Itt a bizonyíték:

 Ezt meg egyszerűen nem lehet kihagyni:

 

 Ha valaki kíváncsi rá : ez Audrey Hepburn szülőháza, Ixelles-ben, a Rue Keyenveld 48.-ban  a Porte de Namur közelében. 

 

 

süti beállítások módosítása